Kendi kararlarımıza göre yapmayı düşündüğümüz diyet programlarında bazı temel noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Kendime uygun diyeti nasıl seçebilirim diye düşünüyorsak, öncelikle vücudumuzun alışkanlıklarını ve ihtiyacı olan beslenme düzenini es geçmemeyi bilmeliyiz.

Bünyeye göre besin ihtiyacı farklı kategorilere ayrılabilir ve her metabolizma aynı şekilde çalışmaz. Bu yüzden yaş faktörleri baz alınmalı, vücudumuzun kilosu ve ihtiyacımız olabilecek besin öğelerinin neler olacağına iyi dikkat etmeliyiz. Fakat genetik faktörlere bağlı olarak her diyet programının kendinize uymayacağını ve farklılıkların oluşabileceğini de bilmelisiniz.

Kendime Uygun Diyet Programı Hazırlamak

İyi bir diyet programını hazırlamak için yaşınızı, cinsiyetinizi, gelişme evrenizi hastalık ya da psikoloji unsurları iyi düşünün. Bunun ardından kendinize iyi gelebilecek diyet programını oluşturabilirsiniz. Kendime uygun diyeti nasıl seçebilirim sorusu için uygulayabileceğiniz adımlar;

  • Kahvaltı yapın. Kahvaltı yapma düzenini ekmeksiz ya da tahıllı ekmekler üzerinde yapabilirsiniz. Genelde hamur türü (gevrek, poğaça vb.) uzak durabilirsiniz.
  • Kahvaltıda, yumurta, peynir ve zeytin ile bal odaklı bir kahvaltıyı doyma miktarına kadar yapabilirsiniz. (Yumurta size günde 400 kalori sağlar böylece kalori miktarının önemli kısmını karşılamanıza olanak verir)
  • Günde 1 kase öğle vakitlerinde salata yiyin ve bunu havuçlu limonlu destekleyerek yapın. Ayrıca mutlaka salataya yağ koymayın.
  • Gün içerisinde en az 3 kaşık yoğurt yiyin ve sabah ya da akşam vakitlerinde elma tüketin.
  • Kırmızı et, tavuk ya da balık gibi besinleri haftada 1 ya da 2 kez de olsa öğlen ya da akşam yemeklerinde tüketin. Bunu diyet programında dağıtarak yapın
  • Günlük su ihtiyacınızı karşılayacak miktarda su içmeye özen gösterin
  • Günde ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında yürüyün

Bunlar sizin kendi bünyenize göre oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı maddelerdir. Siz kendinize yararlı görebildiğiniz çeşitli diyet unsurlarını 1 hafta içerisine yayarak belirleyebilirsiniz.

Kendi Diyetnizi Uygularken Programa Sadık Kalın

Aşamalı Uygulayın: En önemli unsur her şeyi bir anda kesmek değildir. Önemli olan aşamalı olarak, sağlıklı beslenme odaklı bir diyet düzeni oluşturmaktır.Bu bolum bir Vegandiyet.com alıntısıdır.

Sabırlı Olun: Her zaman için kendime uygun diyeti nasıl seçebilirim adımlarında, mutlaka sabırlı olmalı ve uygun süreci takip ederek diyet programınızı hazırlayın.