İyi bir yaşam bizler için önemlidir. Fakat bunu sağlayabilmemiz için doğru bir bilince sahip olmamız ve bunu hayatımıza dahil etmemiz gerekiyor. Sağlıklı yaşamın 10 altın kuralı da işte burada devreye girmektedir.

Sağlıklı Yaşamın 10 Altın Kuralı Nelerden Oluşuyor?

Herkesin uygulaması gereken bu altın sağlıklı yaşam kuralları, yaşam kalitemizi arttıran temel anahtar formüllere de sahiptirler. Bu sebeple iyi bir şekilde beslenme düzenine sahip olmak ve sağlığımızı ele almak için bunları uygulamalıyız.

Doğru Öğün Düzeni: Mutlaka sağlıklı beslenmek temel ilkemiz olmalıdır. Bu yüzden öğün atlamadan, sabah-öğle-akşam yemeklerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Doğru enerji almak ve zinde olmak adına bu önemlidir. Sabah ve akşam yemeklerine sağlıklı yaşam için dikkat edilmelidir.

Yediğimiz Yemekler Sağlığımızı Bozmamalı: Yağlı yiyecekler ya da karbonhidrat değerleri fazla olan besinler bize yarardan çok zarar verir. Bu yüzden, lif zenginliği olan, vitamin ve mineral açısından bizi destekleyen öğeleri tüketmeliyiz.

Süt ve Süt Ürünleri Hayatımızda Olmalı: Peynir, süt, kaymak ve diğer ürünleri her zaman tüketme odaklı olmalıyız. Çünkü her birinde bizim insani yaşamımızı daha iyi hale getirebilmeniz için çeşitli şifaları bulunur. Hem bakterilerden arınmamızı hem de zeka gelişimi sahil, cilt sağlığımızın korunmasına kadar işlevleri bulunur.

Proteini Dizginlemek Lazım: Protein insan yaşamında önemli bir faktördür. Fakat gereğinden fazla protein almak vücudun işlevsiz alanlarının oluşmasına ve kilo problemlerinin oluşmasına neden olur.

Beyaz Ekmek Yoksa Tahıllı Olanı Var: Ekmek konusu, sağlıklı yaşamın 10 altın kuralı içerisinde kendine yer edinir. Beyaz ekmekten uzak durulmalı fakat tahıllı ekmekler bizler için antioksidan özelliğine sahiptir. Bu da bağışıklığı arttırır ayrıca karnımızı uzun süre tok tutan etkiye de sahiptirler.

Fazla Yağdan Uzak Olun: Kesinlikle yağı azaltmalı ve sadece bir şeyleri pişirmek için yeterli düzeyde olabilmesine göre ayarlanmalıdır. Fazla yağ, fazla sorun ve kilo demektir.

Şekeri Azaltmalısınız: Şeker vücut için her zaman yararlı değildir ve bu tüketiminn azaltılması önemli bir etkiye sahiptir. Zaten şeker, bizim çeşitli besinlerimizde yer alarak, ihtiyacımız kadar olanını almamıza olanak sağlıyor.

Tuza da Güle Güle Demelisiniz: Fazla tuz kullanımı doğrudan zararlıdır ve kemikler üzerinde kalsiyum kayıplarına neden olabilir. Ayrıca hipertansiyon dahil çeşitli kalp rahatsızlıklarına kadar problemleri de bulunur.

Kaloriye Göre Su Tüketimi: Aldığınız her 1000 kalori için 1 litre su tüketirseniz, bu vücudun daha iyi bir sindirim yapmasını sağlar. Sıvı ihtiyacınızı ayran, organik meyve suları ya da bitki çaylarıyla da yapabilirsiniz.

Bedeninizi Spora Odaklayın: Eğer sağlıklı yaşamın 10 altın kuralı içerisinde hangisinin önemli bir yüzdelik payı var diyorsanız, spor bu alanda zirveyi yakalayacaktır.

Kaynak: thehaywainrestaurant.com